NSRI Trophy Series (S) 4 & 5 May 2019

FINAL RESULT

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 1.0 1.0 2.0 (5.0) 9.0 4.0
2nd Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 2.0 3.0 (7.0) 3.0 15.0 8.0
3rd Laser A Laser 99870 Charles Young 1098 3.0 2.0 4.0 (9.0 DNC) 18.0 9.0
4th Laser A Laser 214128 Pierre Goosen 1098 (9.0 DNC) 9.0 DNC 3.0 1.0 22.0 13.0
5th Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 (9.0 DNC) 9.0 DNC 1.0 6.0 25.0 16.0
6th Laser A Laser No Name Brand Frank Collier 1098 (9.0 DNC) 9.0 DNC 5.0 2.0 25.0 16.0
7th Laser A Laser No Nmae Brand Peter Rist 1098 (9.0 DNC) 9.0 DNC 6.0 4.0 28.0 19.0
8th Laser A Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 (9.0 DNC) 9.0 DNC 8.0 7.0 33.0 24.0

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open A A Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones 1130 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Open A A Finn 540 Ralph Hodgen 1051 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd Open A A Finn 519 William Pierce-Jones 1066 3.0 3.0 3.0 (4.0 DNC) 13.0 9.0

Open B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open B B Tera Pro 2588 Cameron Hills 1364 1.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 10.0 7.0
2nd Open B B Tera Sport 1625 Adam Young 1432 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNC 3.0 DNC 12.0 9.0

COMBINED RESULT

A Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY Race 1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open A A Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones 1130 1.0 (4.0) 2.0 2.0 9.0 5.0
2nd Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 3.0 1.0 3.0 (7.0) 14.0 7.0
3rd Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 4.0 3.0 (8.0) 4.0 19.0 11.0
4th Laser A Laser 99870 Charles Young 1098 5.0 2.0 5.0 (12.0 DNC) 24.0 12.0
4th Open A A Finn 540 Ralph Hodgen 1051 2.0 5.0 (10.0) 5.0 22.0 12.0
6th Laser A Laser 214128 Pierre Goosen 1098 (12.0 DNC) 12.0 DNC 4.0 1.0 29.0 17.0
7th Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 8.0 33.0 21.0
8th Laser A Laser No Name Brand Frank Collier 1098 (12.0 DNC) 12.0 DNC 6.0 3.0 33.0 21.0
9th Open A A Finn 519 William Pierce-Jones 1066 6.0 6.0 11.0 (12.0 DNC) 35.0 23.0
10th Laser A Laser No Nmae Brand Peter Rist 1098 (12.0 DNC) 12.0 DNC 7.0 6.0 37.0 25.0
11th Laser A Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 (12.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 9.0 42.0 30.0

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com

Autumn Trophy Series (H) 31 March & 28 April 2019

Final Results

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1125 (4.0) 4.0 1.0 1.0 10.0 6.0
2nd Laser A Laser 4.7 180856 Pam Millar 1280 6.0 1.0 3.0 (11.0 DNF) 21.0 10.0
3rd Laser A Laser 214128 Pierre Goosen 1098 1.0 3.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 26.0 15.0
4th Laser A Laser No Nmae Brand Peter Rist 1125 2.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 26.0 15.0
4th Laser A Laser No Name Brand John McGillivray 1110 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 2.0 26.0 15.0
6th Laser A Laser 4 Ken Drake 1130 3.0 5.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 30.0 19.0
7th Laser A Laser Radial 133721 Luke Weddell 1142 5.0 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 33.0 22.0
8th Laser A Laser 4.7 184817 Courtney van Wyngaardt 1207 7.0 7.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 36.0 25.0
9th Laser A Laser Radial 160067 Jamie McGillivray 1142 8.0 9.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 39.0 28.0
10th Laser A Laser 16229 Tim Mundy 1098 (11.0 DNC) 8.0 11.0 DNC 11.0 DNC 41.0 30.0

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open A A Finn 504 Ralph Hodgen 1080 1.0 1.0 (2.0) 2.0 6.0 4.0
2nd Open A A Sonnet 599 Adam Jones Tim Jones 1130 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 3.0 16.0 10.0
2nd Open A A Finn 519 William Pierce Jones 1180 (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 1.0 16.0 10.0
4th Open A A Sonnet 463 Carl van Wyngaardt Natashia van Wyngaardt 1130 3.0 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 17.0 11.0
5th Open A A Tera Pro 2588 Cameron Hills 1364 2.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 20.0 14.0

Open B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open B B Tera Sport 1809 Daniel Pappas 1580 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Open B B Pico 1 Kyle Bester Sophie Hynch 1265 2.0 2.0 (3.0 DNC) 3.0 DNC 10.0 7.0

Combined Results

A Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1125 (5.0) 5.0 1.0 1.0 12.0 7.0
2nd Open A A Finn 504 Ralph Hodgen 1080 (3.0) 3.0 3.0 3.0 12.0 9.0
3rd Laser A Laser 4.7 180856 Pam Millar 1280 7.0 1.0 6.0 (16.0 DNF) 30.0 14.0
4th Laser A Laser No Nmae Brand Peter Rist 1125 2.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 36.0 20.0
5th Laser A Laser 214128 Pierre Goosen 1098 1.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 37.0 21.0
6th Open A A Finn 519 William Pierce Jones 1180 (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 2.0 38.0 22.0
6th Open A A Sonnet 599 Adam Jones Tim Jones 1130 (16.0 DNC) 16.0 DNC 2.0 4.0 38.0 22.0
8th Laser A Laser 4 Ken Drake 1130 4.0 6.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 42.0 26.0
9th Laser A Laser No Name Brand John McGillivray 1110 (16.0 DNC) 16.0 DNC 5.0 5.0 42.0 26.0
10th Laser A Laser Radial 133721 Luke Weddell 1142 6.0 7.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 45.0 29.0
11th Laser A Laser 4.7 184817 Courtney van Wyngaardt 1207 9.0 8.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 49.0 33.0
12th Laser A Laser Radial 160067 Jamie McGillivray 1142 10.0 10.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 52.0 36.0
13th Open A A Sonnet 463 Carl van Wyngaardt Natashia van Wyngaardt 1130 11.0 11.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 54.0 38.0
14th Open A A Tera Pro 2588 Cameron Hills 1364 8.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 56.0 40.0
15th Laser A Laser 16229 Tim Mundy 1098 (16.0 DNC) 9.0 16.0 DNC 16.0 DNC 57.0 41.0

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com

43rd INTERSCHOOLS REGATTA (2019)

43rd INTERSCHOOLS REGATTA (2019) – Course A

Best 3 overall results from each school

Senior Schools – Team Scores:

Rank Club Points
1st Grey High 11
2nd Collegiate 17
3rd Elsen Academy 18
4th Kingswood College 19
5th Friends of Theodor 20
6th Grey Junior 23
7th St Dominics Priory 24

Junior Schools – Team Scores:

Rank Club Points
1st Grey Junior 15
2nd Kingswood College Junior 16
3rd Alexander Road High School 17

Senior Schools Individual:

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Open A Laser 4.7 05 Luke Weddell Grey High 1207 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd Open A Laser Radial 160067 Jamie MCGillivray Grey High 1142 2.0 (3.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 15.0 12.0
3rd Open A Laser 4.7 11 Emma Lucas Collegiate 1207 4.0 2.0 4.0 3.0 3.0 5.0 (7.0) 28.0 21.0
4th Open A Tera Pro 111 Cameron Hills Elsen Academy 1364 3.0 4.0 3.0 4.0 5.0 (6.0) 3.0 28.0 22.0
5th Open A Tera Pro 6 Adam Young Kingswood College 1364 (7.0) 6.0 5.0 5.0 7.0 7.0 4.0 41.0 34.0
6th Open A Laser 4.7 37169 Meghan Jones Friends of Theodor 1207 6.0 (11.0 DNF) 11.0 DNF 11.0 DNS 4.0 3.0 5.0 51.0 40.0
7th Open A Laser 4.7 184817 Courtney van Wyngaardt Collegiate 1207 5.0 5.0 (11.0 DNF) 11.0 DNS 6.0 4.0 11.0 DNF 53.0 42.0
8th Open A Tera Pro 2588 Ian Bales-Smith Grey High 1364 8.0 7.0 (11.0 DNF) 6.0 8.0 9.0 6.0 55.0 44.0
9th Open A Tera Pro 417 Sam Wise Grey Junior 1364 10.0 8.0 (11.0 DNF) 11.0 DNF 9.0 8.0 11.0 DNF 68.0 57.0
10th Open A Laser Radial 160004 Joe Stocks St Dominics Priory 1142 9.0 (11.0 DNF) 11.0 DNS 11.0 DNS 11.0 DNS 11.0 DNS 11.0 DNS 75.0 64.0

Junior Schools Individual:

Sailed: 7, Discards: 1, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName School PYR R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st Open B Tera Sport 1417 Daniel Pappas Grey Junior 1432 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 7.0 6.0
2nd Open B Tera Sport 1418 Thomas Young Kingswood College Junior 1432 2.0 2.0 (4.0 DNF) 4.0 DNS 2.0 2.0 4.0 DNS 20.0 16.0
3rd Open B Tera Sport 1432 Evan Abrahamse Alexander Road High School 1432 3.0 3.0 (4.0 DNF) 4.0 DNS 3.0 4.0 DNF 2.0 23.0 19.0

Class Champs (S) 3 February & 3 March 2019

FINAL RESULT

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 1.0 2.0 (10.0 DNC) 1.0 14.0 4.0
2nd Laser A Laser Radial 11 Tim Jones 1142 3.0 1.0 (4.0) 4.0 12.0 8.0
3rd Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 2.0 23.0 13.0
4th Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 2.0 (10.0 DNF) 7.0 7.0 26.0 16.0
5th Laser A Laser 160123 Charles Young 1098 (10.0 DNC) 10.0 DNC 3.0 5.0 28.0 18.0
6th Laser A Laser Radial 191080 Patrick Butler 1142 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 6.0 28.0 18.0
7th Laser A Laser No Nmae Brand Frank Collier 1098 (10.0 DNC) 10.0 DNC 6.0 3.0 29.0 19.0
8th Laser A Laser No Name Brand Peter Rist 1098 (10.0 DNC) 10.0 DNC 5.0 10.0 DNC 35.0 25.0
9th Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1098 (10.0 DNF) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 40.0 30.0

Open B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open B B Pico Terry ?? 1318 (2.0 DNC) 2.0 DNC 1.0 2.0 DNC 7.0 5.0

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open A A Finn 504 Ralph Hodgen 1042 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 1.0 10.0 6.0
2nd Open A A Sonnet 569 Colin Benadie Lauren Hynch 1130 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 10.0 6.0
3rd Open A A Finn 13 Warren Horne 1051 (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 4.0 DNC 14.0 10.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Tera B Tera Pro 6 Adam Young 1364 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 1.0 13.0 8.0
2nd Tera B Tera Pro 2588 Cameron Hills 1364 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 5.0 DNF 16.0 11.0
3rd Tera B Tera Pro 417 Sam Wise 1364 1.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNF 16.0 11.0
4th Tera B Tera Sport 1418 Hlombe Mali 1432 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNF 5.0 DNC 20.0 15.0

COMBINED RESULT

A Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 1.0 3.0 (13.0 DNC) 1.0 18.0 5.0
2nd Laser A Laser Radial 11 Tim Jones 1142 (4.0) 1.0 4.0 4.0 13.0 9.0
3rd Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 2.0 29.0 16.0
4th Open A A Sonnet 569 Colin Benadie Lauren Hynch 1130 1.0 2.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 29.0 16.0
5th Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 3.0 (13.0 DNF) 7.0 7.0 30.0 17.0
6th Laser A Laser 160123 Charles Young 1098 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 5.0 34.0 21.0
7th Laser A Laser Radial 191080 Patrick Butler 1142 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 6.0 34.0 21.0
8th Laser A Laser No Nmae Brand Frank Collier 1098 (13.0 DNC) 13.0 DNC 6.0 3.0 35.0 22.0
9th Open A A Finn 504 Ralph Hodgen 1042 (13.0 DNC) 13.0 DNC 8.0 8.0 42.0 29.0
10th Laser A Laser No Name Brand Peter Rist 1098 (13.0 DNC) 13.0 DNC 5.0 13.0 DNC 44.0 31.0
11th Open A A Finn 13 Warren Horne 1051 (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC 48.0 35.0
12th Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1098 (13.0 DNF) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 39.0

B Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Tera B Tera Pro 6 Adam Young 1364 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 1.0 15.0 9.0
2nd Tera B Tera Pro 2588 Cameron Hills 1364 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 6.0 DNF 19.0 13.0
3rd Tera B Tera Pro 417 Sam Wise 1364 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNF 19.0 13.0
4th Open B B Pico Terry ?? 1318 (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 6.0 DNC 21.0 15.0
5th Tera B Tera Sport 1418 Hlombe Mali 1432 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNF 6.0 DNC 24.0 18.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com

Special Trophy 1 (S) — 6 January & 17 February 2019

FINAL RESULTS

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Open Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 (5.0) 2.0 2.0 2.0 11.0 6.0
2nd Laser Open Laser 160123 Charles Young 1098 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 1.0 28.0 15.0
2nd Laser Open Laser 214128 Pierre Goosen 1098 1.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 28.0 15.0
4th Laser Open Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 2.0 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 31.0 18.0
5th Laser Open Laser No Name Brand John Mc Gillivray 1098 3.0 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 35.0 22.0
6th Laser Open Laser No Name Brand Frank Collier 1098 6.0 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 36.0 23.0
7th Laser Open Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 7.0 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 38.0 25.0
8th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 (13.0 DNF) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNF 42.0 29.0
9th Laser Open Laser No Name Brand Peter Rist 1098 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 43.0 30.0
10th Laser Open Laser 6 Benno Badenhuizen 1098 8.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 47.0 34.0
11th Laser Open Laser 160052 Luke Weddell L Huisman 1098 9.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 48.0 35.0
12th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 39.0

Open B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open B Open B Tera Pro 6 Adam Young 1364 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 2.0 13.0 8.0
2nd Open B Open B Tera Pro 417 Sam Wise 1364 (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 1.0 14.0 9.0
3rd Open B Open B Peco ?? Sophie Hynch Various 1265 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 3.0 15.0 10.0
4th Open B Open B Tera Sport 1809 Daniel Pappas 1432 (5.0 DNF) 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 16.0 11.0

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open A Open Finn 540 Ralph Hodgen 1042 (2.0) 2.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Open A Open Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones 1130 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 10.0 6.0
3rd Open A Open Finn 519 William Pierce-Jones 1066 3.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 15.0 11.0

COMBINED RESULTS

Open Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Open Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 (6.0) 3.0 2.0 2.0 13.0 7.0
2nd Open A Open Finn 540 Ralph Hodgen 1042 7.0 (8.0) 4.0 3.0 22.0 14.0
3rd Open A Open Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones 1130 1.0 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 34.0 18.0
3rd Laser Open Laser 160123 Charles Young 1098 (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 1.0 34.0 18.0
5th Laser Open Laser 214128 Pierre Goosen 1098 2.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 36.0 20.0
6th Laser Open Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 3.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 39.0 23.0
7th Laser Open Laser No Name Brand John Mc Gillivray 1098 4.0 7.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 43.0 27.0
8th Laser Open Laser No Name Brand Frank Collier 1098 8.0 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 45.0 29.0
9th Laser Open Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 9.0 6.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 47.0 31.0
10th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 (16.0 DNF) 16.0 DNC 3.0 16.0 DNF 51.0 35.0
11th Laser Open Laser No Name Brand Peter Rist 1098 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 53.0 37.0
12th Open A Open Finn 519 William Pierce-Jones 1066 10.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 58.0 42.0
13th Laser Open Laser 6 Benno Badenhuizen 1098 11.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 59.0 43.0
14th Laser Open Laser 160052 Luke Weddell L Huisman 1098 12.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 60.0 44.0
15th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0 48.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com

Spring Series (H) 10 February 2019

FINAL RESULT

Finn Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Finn A Finn 504 Ralph Hodgen 1070 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Finn A Finn 13 Warren Horne 1135 1.0 2.0 2.0 5.0 5.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1125 3.0 1.0 3.0 7.0 7.0
2nd Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1100 1.0 6.0 DNS 1.0 8.0 8.0
3rd Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1140 5.0 3.0 2.0 10.0 10.0
4th Laser A Laser No Name Brand Peter Rist 1125 4.0 2.0 4.0 10.0 10.0
5th Laser A Laser 4.7 180856 Pam Millar 1280 2.0 4.0 6.0 DNS 12.0 12.0

Tera Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera B Tera Pro 417 Sam Dickinson 1364 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0

 

COMBINED RESULT

A Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1125 4.0 1.0 3.0 8.0 8.0
2nd Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1100 1.0 8.0 DNS 1.0 10.0 10.0
3rd Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1140 6.0 3.0 2.0 11.0 11.0
4th Laser A Laser No Name Brand Peter Rist 1125 5.0 2.0 4.0 11.0 11.0
5th Finn A Finn 13 Warren Horne 1135 2.0 6.0 6.0 14.0 14.0
6th Laser A Laser 4.7 180856 Pam Millar 1280 3.0 5.0 8.0 DNS 16.0 16.0
7th Finn A Finn 504 Ralph Hodgen 1070 7.0 4.0 5.0 16.0 16.0

Class Champs (S) 3 February & 3 March 2019

Preliminary Results

Finn Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Finn A Finn 504 Raulph Hodgen 1042 2.0 DNC 2.0 DNC 4.0 4.0

Open B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open B B Tera Pro 417 Sam Wise 1364 1.0 2.0 DNC 3.0 3.0

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Laser A Laser Radial 11 Tim Jones 1142 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 2.0 5.0 DNF 7.0 7.0
4th Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1098 5.0 DNF 5.0 DNC 10.0 10.0

Open A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open A A Sonnet 569 Colin Benadie Lauren Hynch 1130 1.0 1.0 2.0 2.0

Combined Results

A Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open A A Sonnet 569 Colin Benadie Lauren Hynch 1130 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 1.0 3.0 4.0 4.0
3rd Laser A Laser Radial 11 Tim Jones 1142 4.0 1.0 5.0 5.0
4th Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 3.0 7.0 DNF 10.0 10.0
5th Finn A Finn 504 Raulph Hodgen 1042 7.0 DNC 7.0 DNC 14.0 14.0
5th Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1098 7.0 DNF 7.0 DNC 14.0 14.0

 

RYC River Challenge & Gypsy Africa’s 19 & 20 January 2019

FINAL RESULT

Open Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Open Senior Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones RYC 1130 (1.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0

Gypsy Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Gypsy Gypsy Gypsy 351 Sanele Mayqaza Nyasha Tembo KYC 1245 1.0 1.0 3.0 (8.0 DNF) 2.0 15.0 7.0
2nd Gypsy Gypsy Gypsy 196 JP Kriel Conwell Tagarira KYC 1245 3.0 5.0 2.0 (8.0 DNF) 1.0 19.0 11.0
3rd Gypsy Gypsy Gypsy 121 Carl van Wyngaardt Natashe van Wyngaadt RYC 1245 4.0 4.0 (5.0) 2.0 3.0 18.0 13.0
4th Gypsy Gypsy Gypsy 186 Zunaid Khota Zahrah Khota RYC 1245 5.0 (6.0) 4.0 3.0 4.0 22.0 16.0
5th Gypsy Gypsy Gypsy 266 Aphendule Muneli Qhamani Girdi KYC 1245 7.0 2.0 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 32.0 21.0
6th Gypsy Gypsy Gypsy 524 Warren Horne Suzanne Horne RYC 1245 6.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 1.0 6.0 DNF 35.0 24.0
7th Gypsy Gypsy Gypsy 158 Sophie Hynch Lauren Hynch RYC 1245 2.0 3.0 (11.0 DNC) 8.0 DNF 11.0 DNC 35.0 24.0
8th Gypsy Gypsy Gypsy 111 Allan Impey Timothy Mundy RYC 1245 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 6.0 DNF 43.0 32.0
9th Gypsy Gypsy Gypsy 303 Meghan Jones Rachel Horne RYC 1245 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 8.0 DNF 11.0 DNC 52.0 41.0
10th Gypsy Gypsy Gypsy 320 Joshua Horne Nathan Ross RYC 1245 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 55.0 44.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Laser Senior Laser Radial 165610 Charlie Hills RYC 1142 (3.0) 3.0 2.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd Laser Senior Laser 214128 Pierre Goosen RYC 1098 1.0 2.0 1.0 (4.0) 4.0 12.0 8.0
3rd Laser Senior Laser 4.7 5 Luke Weddell RYC 1207 2.0 5.0 (10.0 DNC) 5.0 2.0 24.0 14.0
4th Laser Senior Laser 144414 Jordan van Zyl RYC 1098 7.0 DNF 7.0 DNF (10.0 DNC) 2.0 3.0 29.0 19.0
5th Laser Senior Laser 1 Peter Rist RYC 1098 (10.0 DNC) 7.0 DNF 10.0 DNC 3.0 5.0 35.0 25.0
6th Laser Senior Laser 4.7 11 Emma Lucas RYC 1207 7.0 DNF 4.0 (10.0 DNC) 7.0 7.0 35.0 25.0
7th Laser Senior Laser Radial 7 Trevor Kitson RYC 1142 7.0 DNF 1.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 38.0 28.0
8th Laser Senior Laser 191056 Matt van Rensburg RYC 1098 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 6.0 6.0 42.0 32.0
9th Laser Senior Laser 4.7 184819 Courtney van Wyngaardt RYC 1207 7.0 DNF (10.0 DNC) 10.0 DNC 8.0 DNF 10.0 DNC 45.0 35.0

Open B Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Open B Open B Tera Pro 2588 Cameron Hills RYC 1364 (5.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 4.0
2nd Open B Open B Tera Sport 1413 Simon Carthew RYC 1432 1.0 2.0 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 18.0 13.0
3rd Open B Open B Tera Sport 1809 Daniel Pappas 1432 (5.0 DNC) 5.0 DNC 5.0 DNC 2.0 2.0 DNF 19.0 14.0
4th Open B Open B Enterprise 10570 William Pierce-Jones Tanya Cummins RYC 1116 2.0 DNF (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 5.0 DNC 20.0 15.0

FINAL RESULT

Senior Division – Combined Results

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Open Senior Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones RYC 1130 (8.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 1.0 12.0 4.0
2nd Laser Senior Laser Radial 165610 Charlie Hills RYC 1142 3.0 (4.0) 3.0 2.0 2.0 14.0 10.0
3rd Laser Senior Laser 214128 Pierre Goosen RYC 1098 1.0 3.0 2.0 (5.0) 5.0 16.0 11.0
4th Laser Senior Laser 4.7 5 Luke Weddell RYC 1207 2.0 6.0 (11.0 DNC) 6.0 3.0 28.0 17.0
5th Laser Senior Laser 144414 Jordan van Zyl RYC 1098 8.0 DNF 8.0 DNF (11.0 DNC) 3.0 4.0 34.0 23.0
6th Laser Senior Laser 1 Peter Rist RYC 1098 (11.0 DNC) 8.0 DNF 11.0 DNC 4.0 6.0 40.0 29.0
7th Laser Senior Laser 4.7 11 Emma Lucas RYC 1207 8.0 DNF 5.0 (11.0 DNC) 8.0 8.0 40.0 29.0
8th Laser Senior Laser Radial 7 Trevor Kitson RYC 1142 8.0 DNF 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 43.0 32.0
9th Laser Senior Laser 191056 Matt van Rensburg RYC 1098 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 7.0 47.0 36.0
10th Laser Senior Laser 4.7 184819 Courtney van Wyngaardt RYC 1207 8.0 DNF (11.0 DNC) 11.0 DNC 9.0 DNF 11.0 DNC 50.0 39.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com

Special Trophy 1 (S) — 6 January & 17 February 2019

Preliminary Results

Finn Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Finn Open Finn 540 Ralph Hodgen 1042 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Finn Open Finn 519 William Pierce-Jones 1066 2.0 3.0 DNC 5.0 5.0

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Laser Open Laser 214128 Pierre Goosen 1098 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Laser Open Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 2.0 3.0 5.0 5.0
3rd Laser Open Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 5.0 2.0 7.0 7.0
4th Laser Open Laser No Name Brand John Mc Gillivray 1098 3.0 6.0 9.0 9.0
5th Laser Open Laser No Name Brand Frank Collier 1098 6.0 4.0 10.0 10.0
6th Laser Open Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 7.0 5.0 12.0 12.0
7th Laser Open Laser No Name Brand Peter Rist 1098 4.0 11.0 DNC 15.0 15.0
8th Laser Open Laser 6 Benno Badenhuizen 1098 8.0 11.0 DNC 19.0 19.0
9th Laser Open Laser 160052 Luke Weddell L Huisman 1098 9.0 11.0 DNC 20.0 20.0
10th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 11.0 DNF 11.0 DNC 22.0 22.0

Open A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open A Open Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones 1130 1.0 1.0 2.0 2.0

Open B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open B Open B Tera Sport 1809 Daniel Pappas 1432 2.0 DNF 1.0 3.0 3.0

Combined Results

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open A Open Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones 1130 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Laser Open Laser 214128 Pierre Goosen 1098 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd Laser Open Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 3.0 4.0 7.0 7.0
4th Laser Open Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 6.0 3.0 9.0 9.0
5th Laser Open Laser No Name Brand John Mc Gillivray 1098 4.0 7.0 11.0 11.0
6th Laser Open Laser No Name Brand Frank Collier 1098 8.0 5.0 13.0 13.0
7th Laser Open Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 9.0 6.0 15.0 15.0
8th Finn Open Finn 540 Ralph Hodgen 1042 7.0 8.0 15.0 15.0
9th Laser Open Laser No Name Brand Peter Rist 1098 5.0 14.0 DNC 19.0 19.0
10th Finn Open Finn 519 William Pierce-Jones 1066 10.0 14.0 DNC 24.0 24.0
11th Laser Open Laser 6 Benno Badenhuizen 1098 11.0 14.0 DNC 25.0 25.0
12th Laser Open Laser 160052 Luke Weddell L Huisman 1098 12.0 14.0 DNC 26.0 26.0
13th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 14.0 DNF 14.0 DNC 28.0 28.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com

Christmas Series (S) 1 & 2 December 2018

Final Results

Finn Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Finn A Finn 256 Warren Horne 1066 (6.0 DNF) 6.0 DNC 3.0 1.0 6.0 DNC 22.0 16.0
2nd Finn A Finn 540 Ralph Hodgen 1042 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 6.0 DNC 6.0 DNC 25.0 19.0
3rd Finn A Finn 519 William Pierce-Jones 1066 (6.0 DNF) 6.0 DNC 6.0 DNF 2.0 6.0 DNF 26.0 20.0
4th Finn A Finn 485 James Norman 1066 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 6.0 DNF 6.0 DNC 26.0 20.0
5th Finn A Finn 13 Frank Collier 1042 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNF 6.0 DNC 6.0 DNC 30.0 24.0

Laser Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 (8.0 DNF) 2.0 1.0 1.0 8.0 DNF 20.0 12.0
2nd Laser A Laser Radial 160067 John McGillivray 1142 (8.0 DNS) 1.0 3.0 2.0 8.0 OCS 22.0 14.0
3rd Laser A Laser 4 Ken Drake 1098 (8.0 DNC) 8.0 DNC 5.0 5.0 2.0 28.0 20.0
4th Laser A Laser 160123 Charles Young 1098 (8.0 DNC) 8.0 DNF 2.0 3.0 8.0 DNC 29.0 21.0
5th Laser A Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 (8.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 6.0 3.0 31.0 23.0
6th Laser A Laser No Name Brand Peter Rist 1098 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 4.0 8.0 DNC 32.0 24.0
7th Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 8.0 DNC 1.0 33.0 25.0

Tera Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Tera B Tera Pro 2588 Cameron Hills 1364 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 6.0 4.0
2nd Tera B Tera Pro 6 Adam Young 1364 (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 2.0 4.0 DNC 16.0 12.0
3rd Tera B Tera Sport 1809 Daniel Pappas 1432 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 17.0 13.0

Sonnet Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Sonnet A Sonnet 559 Tim Jones Various 1130 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0

COMBINED RESULTS

A Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Sonnet A Sonnet 559 Tim Jones Various 1130 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 (14.0 DNF) 3.0 2.0 2.0 14.0 DNF 35.0 21.0
3rd Laser A Laser Radial 160067 John McGillivray 1142 (14.0 DNS) 2.0 4.0 3.0 14.0 OCS 37.0 23.0
4th Laser A Laser 4 Ken Drake 1098 (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 6.0 3.0 43.0 29.0
5th Laser A Laser 160123 Charles Young 1098 (14.0 DNC) 14.0 DNF 3.0 4.0 14.0 DNC 49.0 35.0
6th Laser A Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 (14.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 8.0 4.0 50.0 36.0
7th Laser A Laser No Name Brand Peter Rist 1098 (14.0 DNC) 14.0 DNC 5.0 5.0 14.0 DNC 52.0 38.0
8th Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 58.0 44.0
9th Finn A Finn 256 Warren Horne 1066 (14.0 DNF) 14.0 DNC 9.0 7.0 14.0 DNC 58.0 44.0
10th Finn A Finn 540 Ralph Hodgen 1042 (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 14.0 DNC 14.0 DNC 63.0 49.0
11th Finn A Finn 485 James Norman 1066 (14.0 DNC) 14.0 DNC 8.0 14.0 DNF 14.0 DNC 64.0 50.0
12th Finn A Finn 519 William Pierce-Jones 1066 (14.0 DNF) 14.0 DNC 14.0 DNF 9.0 14.0 DNF 65.0 51.0
13th Finn A Finn 13 Frank Collier 1042 (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNF 14.0 DNC 14.0 DNC 70.0 56.0

B Division

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Tera B Tera Pro 2588 Cameron Hills 1364 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 6.0 4.0
2nd Tera B Tera Pro 6 Adam Young 1364 (4.0 DNC) 4.0 DNC 2.0 2.0 4.0 DNC 16.0 12.0
3rd Tera B Tera Sport 1809 Daniel Pappas 1432 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 17.0 13.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com