Category Archives: Results

Opening Season Regatta (S) – 2 & 3 September 2017

FINAL RESULTS

Finn Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Finn 304 A Martin 1066 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Finn 503 W Horne 1066 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd Finn 519 W Pierce-Jones 1066 3.0 3.0 3.0 (4.0 DNS) 13.0 9.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser 183456 T Kitson 1097 1.0 1.0 1.0 (2.0) 5.0 3.0
2nd Laser 160123 P Goosen 1097 (5.0) 2.0 2.0 1.0 10.0 5.0
3rd Laser 99870 C Young 1097 (7.0) 3.0 6.0 3.0 19.0 12.0
4th Laser Radial 144414 J van Zyl 1139 (8.0) 4.0 3.0 5.0 20.0 12.0
5th Laser Radial 160001 C Hills 1139 3.0 7.0 (11.0 DNF) 4.0 25.0 14.0
6th Laser 191080 P Butler 1097 2.0 5.0 7.0 (8.0) 22.0 14.0
7th Laser 160078 J McGillivray 1097 4.0 (11.0 DNF) 4.0 7.0 26.0 15.0
8th Laser No Number F Collier 1097 (6.0) 6.0 5.0 6.0 23.0 17.0
9th Laser 4 K Drake 1097 9.0 8.0 (11.0 DNS) 11.0 DNS 39.0 28.0
10th Laser 4.7 180856 P Millar 1200 10.0 (11.0 DNS) 11.0 DNF 11.0 DNS 43.0 32.0

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Sonnet 559 T Jones A & M Jones 1130 1.0 1.0 (2.0) 1.0 5.0 3.0
2nd Sonnet 569 C Benadie L Hynch 1130 (3.0) 2.0 1.0 2.0 8.0 5.0
3rd Dolphin 107 S Arnold D Arnold 1020 2.0 3.0 3.0 (4.0 DNS) 12.0 8.0

Open B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Gypsy 186 B Badenhuizen Benjie/Peter S 1245 2.0 (3.0 DNS) 1.0 3.0 DNS 9.0 6.0
2nd Mirror 69585 M Jones Daniel 1383 1.0 (3.0 DNS) 2.0 3.0 DNS 9.0 6.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Tera Pro 2588 C Hills 1364 1.0 1.0 (2.0) 1.0 5.0 3.0
2nd Tera 1625 A Young 1432 (2.0) 2.0 1.0 2.0 7.0 5.0
3rd Tera Pro 1417 J McGillivray 1364 (3.0) 3.0 3.0 3.0 12.0 9.0
4th Tera 1413 E Lucas 1432 4.0 4.0 (5.0) 4.0 17.0 12.0
5th Tera 1830 M Wilmot 1432 (5.0) 5.0 4.0 5.0 19.0 14.0
6th Tera 1432 J Stocks 1432 (6.0) 6.0 6.0 6.0 24.0 18.0

COMBINED FLEET RESULTS

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser 183456 T Kitson 1097 1.0 (2.0) 1.0 2.0 6.0 4.0
2nd Laser 160123 P Goosen 1097 (6.0) 3.0 2.0 1.0 12.0 6.0
3rd Sonnet 559 T Jones A & M Jones 1130 3.0 1.0 (7.0) 6.0 17.0 10.0
4th Laser Radial 144414 J van Zyl 1139 (10.0) 5.0 3.0 5.0 23.0 13.0
5th Laser 99870 C Young 1097 (8.0) 4.0 8.0 3.0 23.0 15.0
6th Laser Radial 160001 C Hills 1139 4.0 8.0 (17.0 DNF) 4.0 33.0 16.0
7th Laser 160078 J McGillivray 1097 5.0 (17.0 DNF) 4.0 8.0 34.0 17.0
8th Laser 191080 P Butler 1097 2.0 6.0 9.0 (10.0) 27.0 17.0
9th Laser No Number F Collier 1097 (7.0) 7.0 5.0 7.0 26.0 19.0
10th Sonnet 569 C Benadie L Hynch 1130 (15.0) 9.0 6.0 9.0 39.0 24.0
11th Finn 304 A Martin 1066 9.0 (11.0) 10.0 11.0 41.0 30.0
12th Finn 503 W Horne 1066 11.0 (13.0) 11.0 12.0 47.0 34.0
13th Dolphin 107 S Arnold D Arnold 1020 13.0 12.0 12.0 (17.0 DNS) 54.0 37.0
14th Laser 4 K Drake 1097 12.0 10.0 (17.0 DNS) 17.0 DNS 56.0 39.0
15th Finn 519 W Pierce-Jones 1066 14.0 14.0 13.0 (17.0 DNS) 58.0 41.0
16th Laser 4.7 180856 P Millar 1200 16.0 (17.0 DNS) 17.0 DNF 17.0 DNS 67.0 50.0

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Tera Pro 2588 C Hills 1364 1.0 1.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
2nd Tera 1625 A Young 1432 (2.0) 2.0 1.0 2.0 7.0 5.0
3rd Tera Pro 1417 J McGillivray 1364 3.0 3.0 (4.0) 3.0 13.0 9.0
4th Tera 1413 E Lucas 1432 5.0 4.0 (7.0) 4.0 20.0 13.0
5th Tera 1830 M Wilmot 1432 (6.0) 5.0 6.0 5.0 22.0 16.0
6th Mirror 69585 M Jones Daniel 1383 4.0 (9.0 DNS) 5.0 9.0 DNS 27.0 18.0
7th Tera 1432 J Stocks 1432 7.0 6.0 (8.0) 6.0 27.0 19.0
8th Gypsy 186 B Badenhuizen Benjie/Peter S 1245 8.0 (9.0 DNS) 2.0 9.0 DNS 28.0 19.0

Opening Season Regatta (S) – 27 & 28 August 2016

FLEET RESULTS

Finn Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Finn Finn R Hodgen 1042 2.0 (4.0 DNF) 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd Finn Finn A Martin 1066 (3.0) 2.0 2.0 2.0 9.0 6.0
3rd Finn Finn T Bailes 1042 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 10.0 6.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Laser Radial T Jones 1136 1.0 2.0 4.0 (6.0) 13.0 7.0
2nd Laser Laser Radial J van Zyl 1136 4.0 3.0 1.0 (5.0) 13.0 8.0
3rd Laser Laser Radial C Hills 1136 3.0 (4.0) 3.0 3.0 13.0 9.0
4th Laser Laser S Bailes 1095 2.0 1.0 (12.0 DNC) 12.0 DNC 27.0 15.0
5th Laser Laser J Harth 1095 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 2.0 28.0 16.0
6th Laser Laser M van Rensburg 1095 6.0 5.0 6.0 (9.0) 26.0 17.0
7th Laser Laser 4.7 P Millar 1195 5.0 6.0 7.0 (8.0) 26.0 18.0
8th Laser Laser J McGillivray 1095 (12.0 DNF) 12.0 DNC 8.0 1.0 33.0 21.0
9th Laser Laser 4.7 S Hynch 1195 (12.0 DNC) 12.0 DNF 5.0 4.0 33.0 21.0
10th Laser Laser P Rist 1095 (12.0 DNC) 12.0 DNC 9.0 7.0 40.0 28.0
11th Laser Laser Radial B van Wynhaart 1136 7.0 (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 43.0 31.0

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open A Dolphin S Arnold D Arnold 1020 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Open A Sprog C van Wyngaardt N van Wyngaardt 1120 2.0 2.0 (4.0 DNF) 4.0 DNC 12.0 8.0
3rd Open A 29-ER M Robinson J Bailes 919 (4.0 DNF) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 16.0 12.0

Open B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open B Enterprise W Pierce-Jones B Badenhuizen 1113 1.0 1.0 (2.0) 1.0 5.0 3.0
2nd Open B Gypsy R Waters R Waters 1245 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 3.0 12.0 8.0
3rd Open B Pico E Lucas 1318 (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 2.0 13.0 9.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Tera Tera Sport J Norman 1457 1.0 2.0 1.0 (3.0) 7.0 4.0
2nd Tera Tera Sport J McGillivray 1457 3.0 (6.0) 3.0 1.0 13.0 7.0
3rd Tera Tera Sport C Hills 1457 2.0 1.0 (5.0) 4.0 12.0 7.0
4th Tera Tera Pro L Weddell 1356 (10.0 DNC) 10.0 DNC 2.0 2.0 24.0 14.0
5th Tera Tera Sport I Bales-Smith 1457 5.0 3.0 (7.0) 6.0 21.0 14.0
6th Tera Tera Sport M Jones 1457 4.0 5.0 6.0 (10.0 DNF) 25.0 15.0
7th Tera Tera Sport S Carthew 1457 (10.0 DNC) 10.0 DNC 4.0 5.0 29.0 19.0
8th Tera Tera Sport K Norman 1457 6.0 4.0 (10.0 DNC) 10.0 DNC 30.0 20.0
9th Tera Tera Sport T Bailes 1457 (10.0 DNF) 10.0 DNC 10.0 DNC 10.0 DNC 40.0 30.0

COMBINED RESULTS

Course A Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Laser Radial T Jones 1136 1.0 2.0 4.0 (9.0) 16.0 7.0
2nd Laser Laser Radial J van Zyl 1136 4.0 3.0 1.0 (8.0) 16.0 8.0
3rd Laser Laser Radial C Hills 1136 3.0 (4.0) 3.0 4.0 14.0 10.0
4th Open A Dolphin S Arnold D Arnold 1020 (11.0) 8.0 5.0 5.0 29.0 18.0
5th Finn Finn R Hodgen 1042 8.0 (18.0 DNF) 8.0 3.0 37.0 19.0
6th Laser Laser M van Rensburg 1095 7.0 5.0 7.0 (12.0) 31.0 19.0
7th Laser Laser 4.7 P Millar 1195 5.0 7.0 9.0 (11.0) 32.0 21.0
8th Laser Laser S Bailes 1095 2.0 1.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 39.0 21.0
9th Laser Laser J Harth 1095 (18.0 DNC) 18.0 DNC 2.0 2.0 40.0 22.0
10th Finn Finn A Martin 1066 10.0 9.0 (12.0) 6.0 37.0 25.0
11th Laser Laser J McGillivray 1095 (18.0 DNF) 18.0 DNC 10.0 1.0 47.0 29.0
12th Finn Finn T Bailes 1042 6.0 6.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 48.0 30.0
13th Laser Laser 4.7 S Hynch 1195 (18.0 DNC) 18.0 DNF 6.0 7.0 49.0 31.0
14th Laser Laser P Rist 1095 (18.0 DNC) 18.0 DNC 11.0 10.0 57.0 39.0
15th Open A Sprog C van Wyngaardt N van Wyngaardt 1120 12.0 10.0 (18.0 DNF) 18.0 DNC 58.0 40.0
16th Laser Laser Radial B van Wynhaart 1136 9.0 (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 63.0 45.0
17th Open A 29-ER M Robinson J Bailes 919 (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 72.0 54.0

Course B Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Tera Tera Sport J Norman 1457 1.0 2.0 1.0 (3.0) 7.0 4.0
2nd Tera Tera Sport C Hills 1457 3.0 1.0 (6.0) 4.0 14.0 8.0
3rd Tera Tera Sport J McGillivray 1457 4.0 (6.0) 4.0 1.0 15.0 9.0
4th Open B Enterprise W Pierce-Jones B Badenhuizen 1113 2.0 (7.0) 7.0 6.0 22.0 15.0
5th Tera Tera Pro L Weddell 1356 (13.0 DNC) 13.0 DNC 3.0 2.0 31.0 18.0
6th Tera Tera Sport I Bales-Smith 1457 6.0 3.0 (9.0) 9.0 27.0 18.0
7th Tera Tera Sport M Jones 1457 5.0 5.0 8.0 (13.0 DNF) 31.0 18.0
8th Tera Tera Sport S Carthew 1457 (13.0 DNC) 13.0 DNC 5.0 5.0 36.0 23.0
9th Open B Gypsy R Waters R Waters 1245 (13.0 DNC) 13.0 DNC 2.0 8.0 36.0 23.0
10th Tera Tera Sport K Norman 1457 7.0 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 37.0 24.0
11th Open B Pico E Lucas 1318 (13.0 DNC) 13.0 DNC 9.0 7.0 42.0 29.0
12th Tera Tera Sport T Bailes 1457 (13.0 DNF) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 39.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

40TH COCA COLA EASTERN CAPE INTERSCHOOLS REGATTA 19th to 21st March 2016

HIGH SCHOOL RESULTS

Team Ranking Table

Rank Club Points
1st Grey High 4
2nd Collegiate High 7
3rd Kingswood College 21
4th Victoria Park 22
5th Priory 33
6th Friends of Theodore 35

Best 3 overall results from each Club

JUNIOR SCHOOL RESULTS

Team Ranking Table

Rank Club Points
1st Elsen Academy 33
2nd Clarendon Park 34
3rd Summerwood Primary 35
4th Joy Homeschool 36
5th Grey Junior 37
6th Collegiate Junior 38
7th Kingswood College 39

Best 3 overall results from each Club

JUNIOR SCHOOL RESULTS

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 3.0 2.0 2.0 2.0 6.0 (7.0) 2.0 2.0 26.0 19.0
3rd OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (6.0) 4.0 3.0 4.0 2.0 4.0 3.0 3.0 29.0 23.0
4th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (5.0) 5.0 3.0 3.0 3.0 4.0 4.0 29.0 24.0
5th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 4.0 3.0 4.0 (5.0) 4.0 2.0 5.0 5.0 32.0 27.0
6th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 5.0 6.0 6.0 (8.0 DNS) 5.0 6.0 8.0 DNS 8.0 DNS 52.0 44.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 7.0 5.0 6.0 8.0 DNF 56.0 48.0

HIGH SCHOOL RESULTS

Course A Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 15.0 12.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 17.0 13.0
3rd LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 23.0 19.0
4th LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 4.0 4.0 26.0 21.0

Course B Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 3.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 14.0 10.0
2nd RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 2.0 3.0 (12.0 DNS) 2.0 3.0 5.0 1.0 29.0 17.0
3rd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 2.0 3.0 2.0 3.0 (8.0) 2.0 2.0 3.0 25.0 17.0
4th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 4.0 4.0 (12.0 DNF) 12.0 DNF 3.0 4.0 3.0 2.0 44.0 32.0
5th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 5.0 7.0 (12.0 DNF) 4.0 5.0 6.0 4.0 7.0 50.0 38.0
6th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 7.0 (9.0) 5.0 5.0 6.0 5.0 6.0 5.0 48.0 39.0
7th GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 8.0 6.0 6.0 6.0 4.0 (9.0) 9.0 8.0 56.0 47.0
8th MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (12.0 DNF) 5.0 4.0 1.0 10.0 10.0 10.0 12.0 DNS 64.0 52.0
9th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 6.0 10.0 (12.0 DNF) 7.0 6.0 7.0 7.0 12.0 DNF 67.0 55.0
10th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 9.0 8.0 7.0 (12.0 DNS) 9.0 8.0 8.0 6.0 67.0 55.0
11th MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (12.0 DNF) 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 96.0 84.0

 

 

COMBINED FLEET RESULTS (JUNIOR AND HIGH SCHOOL COMBINED)

LASER Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 15.0 12.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 17.0 13.0
3rd LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 23.0 19.0
4th LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 4.0 4.0 26.0 21.0

RS TERA Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 15.0 11.0
2nd RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNS) 1.0 3.0 3.0 1.0 20.0 12.0
3rd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 3.0 3.0 3.0 1.0 5.0 (7.0) 2.0 3.0 27.0 20.0
4th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 4.0 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 (5.0) 5.0 30.0 25.0
5th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 5.0 6.0 (8.0 DNF) 3.0 3.0 5.0 4.0 8.0 DNF 42.0 34.0
6th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 6.0 5.0 5.0 (8.0 DNS) 6.0 6.0 6.0 4.0 46.0 38.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 7.0 4.0 7.0 8.0 DNF 56.0 48.0

OPTIMIST Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 12.0 10.0
2nd OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (3.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 3.0 14.0 11.0
3rd OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 4.0 3.0 (9.0 DNF) 9.0 DNF 4.0 4.0 3.0 2.0 38.0 29.0
4th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (8.0) 4.0 3.0 6.0 3.0 5.0 5.0 4.0 38.0 30.0
5th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (7.0) 5.0 5.0 5.0 3.0 7.0 6.0 40.0 33.0
6th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 5.0 5.0 (9.0 DNF) 3.0 6.0 7.0 4.0 7.0 46.0 37.0
7th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 6.0 6.0 4.0 4.0 (8.0) 6.0 6.0 5.0 45.0 37.0
8th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 7.0 8.0 6.0 (9.0 DNS) 7.0 8.0 9.0 DNS 9.0 DNS 63.0 54.0

OPEN Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 11.0 9.0
2nd MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 4.0 DNS 17.0 13.0
3rd MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 32.0 28.0

 

Course A Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 15.0 12.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 17.0 13.0
3rd LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 23.0 19.0
4th LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 4.0 4.0 26.0 21.0

Course B Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 16.0 12.0
2nd OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (5.0) 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 2.0 5.0 20.0 15.0
3rd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 4.0 3.0 3.0 5.0 (13.0) 3.0 3.0 4.0 38.0 25.0
4th RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 3.0 2.0 4.0 (19.0 DNS) 3.0 6.0 7.0 1.0 45.0 26.0
5th RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 6.0 5.0 5.0 3.0 14.0 (16.0) 5.0 6.0 60.0 44.0
6th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 7.0 6.0 (19.0 DNF) 19.0 DNF 5.0 7.0 4.0 3.0 70.0 51.0
7th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (15.0) 9.0 6.0 9.0 4.0 8.0 8.0 7.0 66.0 51.0
8th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (14.0) 12.0 8.0 6.0 5.0 10.0 9.0 66.0 52.0
9th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 8.0 11.0 (19.0 DNF) 6.0 9.0 11.0 6.0 11.0 81.0 62.0
10th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 9.0 8.0 10.0 (12.0) 8.0 4.0 12.0 12.0 75.0 63.0
11th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 11.0 (13.0) 8.0 7.0 11.0 9.0 9.0 8.0 76.0 63.0
12th GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 13.0 10.0 9.0 10.0 7.0 (15.0) 15.0 13.0 92.0 77.0
13th MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 7.0 7.0 1.0 17.0 17.0 16.0 19.0 DNS 103.0 84.0
14th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 14.0 12.0 11.0 (19.0 DNS) 15.0 13.0 13.0 10.0 107.0 88.0
15th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 10.0 16.0 (19.0 DNF) 11.0 11.0 12.0 11.0 19.0 DNF 109.0 90.0
16th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 12.0 15.0 13.0 (19.0 DNS) 10.0 14.0 19.0 DNS 19.0 DNS 121.0 102.0
17th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 16.0 17.0 (19.0 DNF) 19.0 DNS 16.0 10.0 14.0 19.0 DNF 130.0 111.0
18th MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 152.0 133.0

 

40TH COCA COLA EASTERN CAPE INTERSCHOOLS REGATTA – DAY 2

Results are provisional as of 19:09 on March 20, 2016

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 15.0 11.0
3rd LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 18.0 13.0
4th LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 19.0 15.0

RS TERA Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNS) 1.0 3.0 16.0 8.0
2nd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 12.0 8.0
5th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 5.0 6.0 (8.0 DNF) 3.0 3.0 5.0 30.0 22.0
6th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 6.0 5.0 5.0 (8.0 DNS) 6.0 6.0 36.0 28.0
3rd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 3.0 3.0 3.0 1.0 5.0 (7.0) 22.0 15.0
4th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 (4.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 20.0 16.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 7.0 4.0 41.0 33.0

RS Tera Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNS) 1.0 3.0 16.0 8.0
2nd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 12.0 8.0
5th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 5.0 6.0 (8.0 DNF) 3.0 3.0 5.0 30.0 22.0
6th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 6.0 5.0 5.0 (8.0 DNS) 6.0 6.0 36.0 28.0
3rd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 3.0 3.0 3.0 1.0 5.0 (7.0) 22.0 15.0
4th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 (4.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 20.0 16.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 7.0 4.0 41.0 33.0

OPTIMIST Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (3.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 10.0 8.0
3rd OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (7.0) 5.0 5.0 5.0 3.0 27.0 20.0
4th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (8.0) 4.0 3.0 6.0 3.0 5.0 29.0 21.0
5th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 4.0 3.0 (9.0 DNF) 9.0 DNF 4.0 4.0 33.0 24.0
6th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 5.0 5.0 (9.0 DNF) 3.0 6.0 7.0 35.0 26.0
7th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 6.0 6.0 4.0 4.0 (8.0) 6.0 34.0 26.0
8th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 7.0 8.0 6.0 (9.0 DNS) 7.0 8.0 45.0 36.0

Open Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 11.0 7.0
3rd MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 24.0 20.0

COMBINED RESULTS

Course A Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 15.0 11.0
3rd LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 18.0 13.0
4th LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 19.0 15.0

Course B Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (5.0) 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 13.0 8.0
2nd OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 13.0 9.0
3rd RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 3.0 2.0 4.0 (19.0 DNS) 3.0 6.0 37.0 18.0
4th RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 4.0 3.0 3.0 5.0 (13.0) 3.0 31.0 18.0
5th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (14.0) 12.0 8.0 6.0 5.0 47.0 33.0
6th RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 6.0 5.0 5.0 3.0 14.0 (16.0) 49.0 33.0
7th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (15.0) 9.0 6.0 9.0 4.0 8.0 51.0 36.0
8th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 9.0 8.0 10.0 (12.0) 8.0 4.0 51.0 39.0
9th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 7.0 6.0 (19.0 DNF) 19.0 DNF 5.0 7.0 63.0 44.0
10th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 8.0 11.0 (19.0 DNF) 6.0 9.0 11.0 64.0 45.0
11th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 11.0 (13.0) 8.0 7.0 11.0 9.0 59.0 46.0
12th MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 7.0 7.0 1.0 17.0 17.0 68.0 49.0
13th GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 13.0 10.0 9.0 10.0 7.0 (15.0) 64.0 49.0
14th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 10.0 16.0 (19.0 DNF) 11.0 11.0 12.0 79.0 60.0
15th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 12.0 15.0 13.0 (19.0 DNS) 10.0 14.0 83.0 64.0
16th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 14.0 12.0 11.0 (19.0 DNS) 15.0 13.0 84.0 65.0
17th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 16.0 17.0 (19.0 DNF) 19.0 DNS 16.0 10.0 97.0 78.0
18th MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 114.0 95.0

 

40TH COCA COLA EASTERN CAPE INTERSCHOOLS REGATTA – DAY 1

Results are provisional as of 19:00 on March 19, 2016

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 (3.0) 3.0 2.0 2.0 10.0 7.0
3rd LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 13.0 8.0
4th LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 14.0 10.0

RS TERA Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNS) 12.0 4.0
2nd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 (2.0) 2.0 1.0 2.0 7.0 5.0
3rd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 (3.0) 3.0 3.0 1.0 10.0 7.0
4th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 (4.0) 4.0 4.0 4.0 16.0 12.0
5th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 5.0 6.0 (8.0 DNF) 3.0 22.0 14.0
6th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 6.0 5.0 5.0 (8.0 DNS) 24.0 16.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 30.0 22.0

OPTIMIST Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (3.0) 2.0 1.0 7.0 4.0
2nd OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (3.0) 1.0 1.0 2.0 7.0 4.0
3rd OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (7.0) 5.0 5.0 19.0 12.0
4th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (8.0) 4.0 3.0 6.0 21.0 13.0
5th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 5.0 5.0 (9.0 DNF) 3.0 22.0 13.0
6th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 (6.0) 6.0 4.0 4.0 20.0 14.0
7th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 4.0 2.0 (9.0 DNF) 9.0 DNF 24.0 15.0
8th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 7.0 8.0 6.0 (9.0 DNS) 30.0 21.0

Open Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 7.0 3.0
2nd GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
3rd MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 16.0 12.0

Course A – Combined

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 (3.0) 3.0 2.0 2.0 10.0 7.0
3rd LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 13.0 8.0
4th LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 14.0 10.0

Course B – Combined

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (6.0) 2.0 2.0 11.0 5.0
2nd OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (5.0) 1.0 1.0 4.0 11.0 6.0
3rd RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 3.0 2.0 4.0 (19.0 DNS) 28.0 9.0
4th RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 4.0 3.0 3.0 (5.0) 15.0 10.0
5th RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 (6.0) 5.0 5.0 3.0 19.0 13.0
6th MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 7.0 7.0 1.0 34.0 15.0
7th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (14.0) 12.0 8.0 36.0 22.0
8th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (15.0) 9.0 6.0 9.0 39.0 24.0
9th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 8.0 11.0 (19.0 DNF) 6.0 44.0 25.0
10th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 11.0 (13.0) 8.0 7.0 39.0 26.0
11th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 9.0 8.0 10.0 (12.0) 39.0 27.0
12th GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 (13.0) 10.0 9.0 10.0 42.0 29.0
13th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 7.0 4.0 (19.0 DNF) 19.0 DNF 49.0 30.0
14th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 10.0 16.0 (19.0 DNF) 11.0 56.0 37.0
15th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 14.0 12.0 11.0 (19.0 DNS) 56.0 37.0
16th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 12.0 15.0 13.0 (19.0 DNS) 59.0 40.0
17th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 16.0 17.0 (19.0 DNF) 19.0 DNS 71.0 52.0
18th MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 76.0 57.0

 

 

RYC Interclub Regatta & River Championships 2016 inc. Gypsy Africa’s – 23 & 24 Jan 2016 – Gypsy’s

Junior Individual Results :  Click PDF

Junior Combined Individual Results : RYC interclub Junior

Senior Individual Results :

RYC interclub Senior

Senior Club Results:

Rank Club Points
1st RYC 21
2nd ABYC 91
3rd KYC 101
4th Kingswood 169
5th 208

Best 4 overall results from each Club

Junior Club Results:

Rank Club Points
1st ABYC 27
2nd RYC 44
3rd KYC 158
4th 216

Best 3 overall results from each Club

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com

RYC LEADER BOARDS – JAN 2016 (2015/2016 Season)

 Open A     
Position Skippper Total
1 T Jones 57
2 C Benadie 135
3 F Collier 180.5
4 A Martin 187
5 C Young 229
6 R Hodgen 260
7 J MacGillivray 306
8 S Drake 311
9 R Lochhead 317
10 P Senn 319
11 K Drake 324
12 C Hills 338
13 D Garner 368
14 P Millar 372
15 T Kitson 379
16 P Butler 386.5
17 A Butler 391
18 B Badenhuizen 407
19 W Pierce Jones 420
20 J Harth 420
Open B Fleet
Position Skippper Total
1 S Hynch 173
2 J MacGillivray 175
3 D Moore 180
4 C Hills 184
5 W Shiel 191
6 R Waters 196
7 I Balesmith 202
8 J Theron 220
9 A Baxter 224
10 T Bailes 231
11 A Young 240
12 M Jones 240

Sailwave results for Christmas Series (S) 5 & 6 December 2015 at Redhouse Yacht Club 2016

Final Results

Finn Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Finn A Martin 1069 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 2.0 7.0
2nd Finn R Hodgen 1042 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 OCS 1.0 9.0
3rd Finn W Pierce Jones 1069 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNF 4.0 DNC 12.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Laser C Young 1091 2.0 1.0 1.0 (3.0) 4.0
2nd Laser F Collier 1091 1.0 (6.0 DNC) 2.5 1.0 4.5
3rd Laser Radial P Butler 1135 (6.0 DNF) 6.0 DNC 2.5 2.0 10.5
4th Laser Radial A Butler 1135 (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 4.0 14.0
5th Laser K Drake 1091 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 OCS 6.0 DNF 18.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Tera Sport I Bales – Smith 1457 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 1.0 5.0
2nd Tera Sport A Young 1457 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNF 3.0 DNC 9.0

Sonnet Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Sonnet T Jones M Jones 1150 (1.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Sonnet S Hynch C Benadie 1150 (2.0) 2.0 2.0 2.0 6.0

COMBINED RESULTS

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Open A Sonnet T Jones M Jones 1150 (1.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Open A Sonnet S Hynch C Benadie 1150 (2.0) 2.0 2.0 2.0 6.0
3rd Open A Laser C Young 1091 4.0 3.0 3.0 (5.0) 10.0
4th Open A Laser F Collier 1091 3.0 (11.0 DNC) 4.5 3.0 10.5
5th Open A Laser Radial P Butler 1135 (11.0 DNF) 11.0 DNC 4.5 4.0 19.5
6th Open A Laser Radial A Butler 1135 (11.0 DNC) 11.0 DNC 6.0 7.0 24.0
7th Open A Finn A Martin 1069 (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 8.0 26.0
8th Open A Finn R Hodgen 1042 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 OCS 6.0 28.0
9th Open A Laser K Drake 1091 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 OCS 11.0 DNF 33.0
9th Open A Finn W Pierce Jones 1069 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNF 11.0 DNC 33.0

Junior Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Tera Tera Sport I Bales – Smith 1457 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 1.0 5.0
2nd Tera Tera Sport A Young 1457 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNF 3.0 DNC 9.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Max Lippstreu (S) 17 January 2016

FINAL RESULTS

Open A Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 Total
1st Open A 1st Senior Boat Sonnet 559 T Jones B Jones 1150 0:40:02 1.0
2nd Open A Laser Radial 160001 C Hills 1135 0:41:13 2.0
3rd Open A Finn 304 A Martin 1069 0:46:18 3.0
4th Open A Laser 99870 C Young 1091 0:51:41 4.0
5th Open A Laser No Name Brand F Collier 1091 0:56:34 5.0

Open B Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 Total
1st Open B 1st Junior Boat Optimist 5813 C Hills 1165 0:22:49 1.0

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com