Author Archives: rycsysad

40TH COCA COLA EASTERN CAPE INTERSCHOOLS REGATTA 19th to 21st March 2016

HIGH SCHOOL RESULTS

Team Ranking Table

Rank Club Points
1st Grey High 4
2nd Collegiate High 7
3rd Kingswood College 21
4th Victoria Park 22
5th Priory 33
6th Friends of Theodore 35

Best 3 overall results from each Club

JUNIOR SCHOOL RESULTS

Team Ranking Table

Rank Club Points
1st Elsen Academy 33
2nd Clarendon Park 34
3rd Summerwood Primary 35
4th Joy Homeschool 36
5th Grey Junior 37
6th Collegiate Junior 38
7th Kingswood College 39

Best 3 overall results from each Club

JUNIOR SCHOOL RESULTS

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 3.0 2.0 2.0 2.0 6.0 (7.0) 2.0 2.0 26.0 19.0
3rd OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (6.0) 4.0 3.0 4.0 2.0 4.0 3.0 3.0 29.0 23.0
4th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (5.0) 5.0 3.0 3.0 3.0 4.0 4.0 29.0 24.0
5th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 4.0 3.0 4.0 (5.0) 4.0 2.0 5.0 5.0 32.0 27.0
6th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 5.0 6.0 6.0 (8.0 DNS) 5.0 6.0 8.0 DNS 8.0 DNS 52.0 44.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 7.0 5.0 6.0 8.0 DNF 56.0 48.0

HIGH SCHOOL RESULTS

Course A Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 15.0 12.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 17.0 13.0
3rd LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 23.0 19.0
4th LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 4.0 4.0 26.0 21.0

Course B Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 3.0 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 14.0 10.0
2nd RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 2.0 3.0 (12.0 DNS) 2.0 3.0 5.0 1.0 29.0 17.0
3rd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 2.0 3.0 2.0 3.0 (8.0) 2.0 2.0 3.0 25.0 17.0
4th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 4.0 4.0 (12.0 DNF) 12.0 DNF 3.0 4.0 3.0 2.0 44.0 32.0
5th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 5.0 7.0 (12.0 DNF) 4.0 5.0 6.0 4.0 7.0 50.0 38.0
6th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 7.0 (9.0) 5.0 5.0 6.0 5.0 6.0 5.0 48.0 39.0
7th GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 8.0 6.0 6.0 6.0 4.0 (9.0) 9.0 8.0 56.0 47.0
8th MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (12.0 DNF) 5.0 4.0 1.0 10.0 10.0 10.0 12.0 DNS 64.0 52.0
9th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 6.0 10.0 (12.0 DNF) 7.0 6.0 7.0 7.0 12.0 DNF 67.0 55.0
10th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 9.0 8.0 7.0 (12.0 DNS) 9.0 8.0 8.0 6.0 67.0 55.0
11th MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (12.0 DNF) 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 12.0 DNS 96.0 84.0

 

 

COMBINED FLEET RESULTS (JUNIOR AND HIGH SCHOOL COMBINED)

LASER Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 15.0 12.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 17.0 13.0
3rd LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 23.0 19.0
4th LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 4.0 4.0 26.0 21.0

RS TERA Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 1.0 2.0 15.0 11.0
2nd RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNS) 1.0 3.0 3.0 1.0 20.0 12.0
3rd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 3.0 3.0 3.0 1.0 5.0 (7.0) 2.0 3.0 27.0 20.0
4th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 4.0 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 (5.0) 5.0 30.0 25.0
5th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 5.0 6.0 (8.0 DNF) 3.0 3.0 5.0 4.0 8.0 DNF 42.0 34.0
6th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 6.0 5.0 5.0 (8.0 DNS) 6.0 6.0 6.0 4.0 46.0 38.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 7.0 4.0 7.0 8.0 DNF 56.0 48.0

OPTIMIST Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 12.0 10.0
2nd OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (3.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 3.0 14.0 11.0
3rd OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 4.0 3.0 (9.0 DNF) 9.0 DNF 4.0 4.0 3.0 2.0 38.0 29.0
4th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (8.0) 4.0 3.0 6.0 3.0 5.0 5.0 4.0 38.0 30.0
5th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (7.0) 5.0 5.0 5.0 3.0 7.0 6.0 40.0 33.0
6th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 5.0 5.0 (9.0 DNF) 3.0 6.0 7.0 4.0 7.0 46.0 37.0
7th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 6.0 6.0 4.0 4.0 (8.0) 6.0 6.0 5.0 45.0 37.0
8th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 7.0 8.0 6.0 (9.0 DNS) 7.0 8.0 9.0 DNS 9.0 DNS 63.0 54.0

OPEN Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 11.0 9.0
2nd MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 4.0 DNS 17.0 13.0
3rd MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 32.0 28.0

 

Course A Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 3.0 3.0 15.0 12.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 1.0 1.0 17.0 13.0
3rd LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 2.0 2.0 23.0 19.0
4th LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 4.0 4.0 26.0 21.0

Course B Division

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 2.0 16.0 12.0
2nd OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (5.0) 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 2.0 5.0 20.0 15.0
3rd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 4.0 3.0 3.0 5.0 (13.0) 3.0 3.0 4.0 38.0 25.0
4th RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 3.0 2.0 4.0 (19.0 DNS) 3.0 6.0 7.0 1.0 45.0 26.0
5th RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 6.0 5.0 5.0 3.0 14.0 (16.0) 5.0 6.0 60.0 44.0
6th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 7.0 6.0 (19.0 DNF) 19.0 DNF 5.0 7.0 4.0 3.0 70.0 51.0
7th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (15.0) 9.0 6.0 9.0 4.0 8.0 8.0 7.0 66.0 51.0
8th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (14.0) 12.0 8.0 6.0 5.0 10.0 9.0 66.0 52.0
9th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 8.0 11.0 (19.0 DNF) 6.0 9.0 11.0 6.0 11.0 81.0 62.0
10th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 9.0 8.0 10.0 (12.0) 8.0 4.0 12.0 12.0 75.0 63.0
11th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 11.0 (13.0) 8.0 7.0 11.0 9.0 9.0 8.0 76.0 63.0
12th GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 13.0 10.0 9.0 10.0 7.0 (15.0) 15.0 13.0 92.0 77.0
13th MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 7.0 7.0 1.0 17.0 17.0 16.0 19.0 DNS 103.0 84.0
14th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 14.0 12.0 11.0 (19.0 DNS) 15.0 13.0 13.0 10.0 107.0 88.0
15th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 10.0 16.0 (19.0 DNF) 11.0 11.0 12.0 11.0 19.0 DNF 109.0 90.0
16th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 12.0 15.0 13.0 (19.0 DNS) 10.0 14.0 19.0 DNS 19.0 DNS 121.0 102.0
17th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 16.0 17.0 (19.0 DNF) 19.0 DNS 16.0 10.0 14.0 19.0 DNF 130.0 111.0
18th MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 152.0 133.0

 

40TH COCA COLA EASTERN CAPE INTERSCHOOLS REGATTA – DAY 2

Results are provisional as of 19:09 on March 20, 2016

Laser Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 15.0 11.0
3rd LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 18.0 13.0
4th LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 19.0 15.0

RS TERA Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNS) 1.0 3.0 16.0 8.0
2nd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 12.0 8.0
5th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 5.0 6.0 (8.0 DNF) 3.0 3.0 5.0 30.0 22.0
6th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 6.0 5.0 5.0 (8.0 DNS) 6.0 6.0 36.0 28.0
3rd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 3.0 3.0 3.0 1.0 5.0 (7.0) 22.0 15.0
4th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 (4.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 20.0 16.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 7.0 4.0 41.0 33.0

RS Tera Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNS) 1.0 3.0 16.0 8.0
2nd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 2.0 2.0 1.0 2.0 (4.0) 1.0 12.0 8.0
5th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 5.0 6.0 (8.0 DNF) 3.0 3.0 5.0 30.0 22.0
6th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 6.0 5.0 5.0 (8.0 DNS) 6.0 6.0 36.0 28.0
3rd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 3.0 3.0 3.0 1.0 5.0 (7.0) 22.0 15.0
4th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 (4.0) 4.0 4.0 4.0 2.0 2.0 20.0 16.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 7.0 4.0 41.0 33.0

OPTIMIST Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (3.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 9.0 6.0
2nd OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (2.0) 2.0 1.0 2.0 2.0 10.0 8.0
3rd OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (7.0) 5.0 5.0 5.0 3.0 27.0 20.0
4th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (8.0) 4.0 3.0 6.0 3.0 5.0 29.0 21.0
5th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 4.0 3.0 (9.0 DNF) 9.0 DNF 4.0 4.0 33.0 24.0
6th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 5.0 5.0 (9.0 DNF) 3.0 6.0 7.0 35.0 26.0
7th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 6.0 6.0 4.0 4.0 (8.0) 6.0 34.0 26.0
8th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 7.0 8.0 6.0 (9.0 DNS) 7.0 8.0 45.0 36.0

Open Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 11.0 7.0
3rd MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 24.0 20.0

COMBINED RESULTS

Course A Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 9.0 6.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 3.0 3.0 2.0 2.0 1.0 (4.0) 15.0 11.0
3rd LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 2.0 3.0 18.0 13.0
4th LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 4.0 1.0 19.0 15.0

Course B Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (5.0) 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 13.0 8.0
2nd OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (4.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 13.0 9.0
3rd RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 3.0 2.0 4.0 (19.0 DNS) 3.0 6.0 37.0 18.0
4th RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 4.0 3.0 3.0 5.0 (13.0) 3.0 31.0 18.0
5th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (14.0) 12.0 8.0 6.0 5.0 47.0 33.0
6th RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 6.0 5.0 5.0 3.0 14.0 (16.0) 49.0 33.0
7th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (15.0) 9.0 6.0 9.0 4.0 8.0 51.0 36.0
8th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 9.0 8.0 10.0 (12.0) 8.0 4.0 51.0 39.0
9th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 7.0 6.0 (19.0 DNF) 19.0 DNF 5.0 7.0 63.0 44.0
10th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 8.0 11.0 (19.0 DNF) 6.0 9.0 11.0 64.0 45.0
11th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 11.0 (13.0) 8.0 7.0 11.0 9.0 59.0 46.0
12th MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 7.0 7.0 1.0 17.0 17.0 68.0 49.0
13th GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 13.0 10.0 9.0 10.0 7.0 (15.0) 64.0 49.0
14th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 10.0 16.0 (19.0 DNF) 11.0 11.0 12.0 79.0 60.0
15th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 12.0 15.0 13.0 (19.0 DNS) 10.0 14.0 83.0 64.0
16th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 14.0 12.0 11.0 (19.0 DNS) 15.0 13.0 84.0 65.0
17th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 16.0 17.0 (19.0 DNF) 19.0 DNS 16.0 10.0 97.0 78.0
18th MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 114.0 95.0

 

40TH COCA COLA EASTERN CAPE INTERSCHOOLS REGATTA – DAY 1

Results are provisional as of 19:00 on March 19, 2016

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 (3.0) 3.0 2.0 2.0 10.0 7.0
3rd LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 13.0 8.0
4th LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 14.0 10.0

RS TERA Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 1.0 1.0 2.0 (8.0 DNS) 12.0 4.0
2nd RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 (2.0) 2.0 1.0 2.0 7.0 5.0
3rd RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 (3.0) 3.0 3.0 1.0 10.0 7.0
4th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 (4.0) 4.0 4.0 4.0 16.0 12.0
5th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 5.0 6.0 (8.0 DNF) 3.0 22.0 14.0
6th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 6.0 5.0 5.0 (8.0 DNS) 24.0 16.0
7th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 7.0 7.0 (8.0 DNF) 8.0 DNS 30.0 22.0

OPTIMIST Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (3.0) 2.0 1.0 7.0 4.0
2nd OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (3.0) 1.0 1.0 2.0 7.0 4.0
3rd OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (7.0) 5.0 5.0 19.0 12.0
4th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (8.0) 4.0 3.0 6.0 21.0 13.0
5th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 5.0 5.0 (9.0 DNF) 3.0 22.0 13.0
6th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 (6.0) 6.0 4.0 4.0 20.0 14.0
7th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 4.0 2.0 (9.0 DNF) 9.0 DNF 24.0 15.0
8th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 7.0 8.0 6.0 (9.0 DNS) 30.0 21.0

Open Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 1.0 1.0 1.0 7.0 3.0
2nd GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 1.0 (2.0) 2.0 2.0 7.0 5.0
3rd MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (4.0 DNF) 4.0 DNS 4.0 DNS 4.0 DNS 16.0 12.0

Course A – Combined

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st LASER 4.7 2 Chad Bilsbury Grey High 1195 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd LASER RADIAL 191080 Patrick Butler Victoria Park 1135 (3.0) 3.0 2.0 2.0 10.0 7.0
3rd LASER 4.7 11 Jordan van Zyl Victoria Park 1195 2.0 2.0 4.0 (5.0 DNS) 13.0 8.0
4th LASER 160123 Justin Harth Grey High 1091 (4.0) 4.0 3.0 3.0 14.0 10.0

Course B – Combined

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName School PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st OPTIMIST 13 GBR Cameron Hills Elsen Academy 1665 1.0 (6.0) 2.0 2.0 11.0 5.0
2nd OPTIMIST 1363 Luke Weddell Grey High 1665 (5.0) 1.0 1.0 4.0 11.0 6.0
3rd RS TERA PRO 2192 Sophie Hynch Priory 1351 3.0 2.0 4.0 (19.0 DNS) 28.0 9.0
4th RS TERA SPORT 1 Tamryn Bailes Collegiate High 1457 4.0 3.0 3.0 (5.0) 15.0 10.0
5th RS TERA SPORT 1809 Jamie McGillivray Clarendon Park 1457 (6.0) 5.0 5.0 3.0 19.0 13.0
6th MIRROR 70411 Bronwyn v.Wyngaardt Kaede Jacobs Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 7.0 7.0 1.0 34.0 15.0
7th OPTIMIST 136(3) Charl Hoogendoorn Joy Homeschool 1665 2.0 (14.0) 12.0 8.0 36.0 22.0
8th OPTIMIST 1404 Emma Lucas Summerwood Primary 1665 (15.0) 9.0 6.0 9.0 39.0 24.0
9th OPTIMIST 1329(black) Daniel Meyburgh Grey High 1665 8.0 11.0 (19.0 DNF) 6.0 44.0 25.0
10th OPTIMIST 1329(red) Adam Grosse Grey High 1665 11.0 (13.0) 8.0 7.0 39.0 26.0
11th RS TERA SPORT 1413 Ian Bales-Smith Grey Junior 1457 9.0 8.0 10.0 (12.0) 39.0 27.0
12th GYPSY 303 Daniel Moore Warren Shiel Kingswood College 1245 (13.0) 10.0 9.0 10.0 42.0 29.0
13th OPTIMIST 1189 Simon Carthew Grey High 1665 7.0 4.0 (19.0 DNF) 19.0 DNF 49.0 30.0
14th RS TERA SPORT 1532 Meghan Jones Friends of Theodore 1457 10.0 16.0 (19.0 DNF) 11.0 56.0 37.0
15th RS TERA SPORT 1432 Blake Hurley Kingswood College 1457 14.0 12.0 11.0 (19.0 DNS) 56.0 37.0
16th OPTIMIST 1244 Courtney v.Wyngaardt Collegiate Junior 1665 12.0 15.0 13.0 (19.0 DNS) 59.0 40.0
17th RS TERA SPORT 1625 Adam Young Kingswood College 1457 16.0 17.0 (19.0 DNF) 19.0 DNS 71.0 52.0
18th MIRROR 70410 Jamie Wiseman Jenna Bailes Collegiate High 1385 (19.0 DNF) 19.0 DNS 19.0 DNS 19.0 DNS 76.0 57.0

 

 

RYC Interclub Regatta & River Championships 2016 inc. Gypsy Africa’s – 23 & 24 Jan 2016 – Gypsy’s

Junior Individual Results :  Click PDF

Junior Combined Individual Results : RYC interclub Junior

Senior Individual Results :

RYC interclub Senior

Senior Club Results:

Rank Club Points
1st RYC 21
2nd ABYC 91
3rd KYC 101
4th Kingswood 169
5th 208

Best 4 overall results from each Club

Junior Club Results:

Rank Club Points
1st ABYC 27
2nd RYC 44
3rd KYC 158
4th 216

Best 3 overall results from each Club

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com

RYC LEADER BOARDS – JAN 2016 (2015/2016 Season)

 Open A     
Position Skippper Total
1 T Jones 57
2 C Benadie 135
3 F Collier 180.5
4 A Martin 187
5 C Young 229
6 R Hodgen 260
7 J MacGillivray 306
8 S Drake 311
9 R Lochhead 317
10 P Senn 319
11 K Drake 324
12 C Hills 338
13 D Garner 368
14 P Millar 372
15 T Kitson 379
16 P Butler 386.5
17 A Butler 391
18 B Badenhuizen 407
19 W Pierce Jones 420
20 J Harth 420
Open B Fleet
Position Skippper Total
1 S Hynch 173
2 J MacGillivray 175
3 D Moore 180
4 C Hills 184
5 W Shiel 191
6 R Waters 196
7 I Balesmith 202
8 J Theron 220
9 A Baxter 224
10 T Bailes 231
11 A Young 240
12 M Jones 240

Sailwave results for Christmas Series (S) 5 & 6 December 2015 at Redhouse Yacht Club 2016

Final Results

Finn Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Finn A Martin 1069 (4.0 DNC) 4.0 DNC 1.0 2.0 7.0
2nd Finn R Hodgen 1042 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 OCS 1.0 9.0
3rd Finn W Pierce Jones 1069 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNF 4.0 DNC 12.0

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Laser C Young 1091 2.0 1.0 1.0 (3.0) 4.0
2nd Laser F Collier 1091 1.0 (6.0 DNC) 2.5 1.0 4.5
3rd Laser Radial P Butler 1135 (6.0 DNF) 6.0 DNC 2.5 2.0 10.5
4th Laser Radial A Butler 1135 (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 4.0 14.0
5th Laser K Drake 1091 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 OCS 6.0 DNF 18.0

Tera Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Tera Sport I Bales – Smith 1457 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 1.0 5.0
2nd Tera Sport A Young 1457 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNF 3.0 DNC 9.0

Sonnet Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Sonnet T Jones M Jones 1150 (1.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Sonnet S Hynch C Benadie 1150 (2.0) 2.0 2.0 2.0 6.0

COMBINED RESULTS

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Open A Sonnet T Jones M Jones 1150 (1.0) 1.0 1.0 1.0 3.0
2nd Open A Sonnet S Hynch C Benadie 1150 (2.0) 2.0 2.0 2.0 6.0
3rd Open A Laser C Young 1091 4.0 3.0 3.0 (5.0) 10.0
4th Open A Laser F Collier 1091 3.0 (11.0 DNC) 4.5 3.0 10.5
5th Open A Laser Radial P Butler 1135 (11.0 DNF) 11.0 DNC 4.5 4.0 19.5
6th Open A Laser Radial A Butler 1135 (11.0 DNC) 11.0 DNC 6.0 7.0 24.0
7th Open A Finn A Martin 1069 (11.0 DNC) 11.0 DNC 7.0 8.0 26.0
8th Open A Finn R Hodgen 1042 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 OCS 6.0 28.0
9th Open A Laser K Drake 1091 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 OCS 11.0 DNF 33.0
9th Open A Finn W Pierce Jones 1069 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNF 11.0 DNC 33.0

Junior Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Nett
1st Tera Tera Sport I Bales – Smith 1457 (3.0 DNC) 3.0 DNC 1.0 1.0 5.0
2nd Tera Tera Sport A Young 1457 (3.0 DNC) 3.0 DNC 3.0 DNF 3.0 DNC 9.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Max Lippstreu (S) 17 January 2016

FINAL RESULTS

Open A Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 Total
1st Open A 1st Senior Boat Sonnet 559 T Jones B Jones 1150 0:40:02 1.0
2nd Open A Laser Radial 160001 C Hills 1135 0:41:13 2.0
3rd Open A Finn 304 A Martin 1069 0:46:18 3.0
4th Open A Laser 99870 C Young 1091 0:51:41 4.0
5th Open A Laser No Name Brand F Collier 1091 0:56:34 5.0

Open B Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 Total
1st Open B 1st Junior Boat Optimist 5813 C Hills 1165 0:22:49 1.0

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

RYC LEADER BOARDS – Nov 2015 (2015/2016 Season)

OPEN A FLEET  
     
Position Skipper Total
1 C Benadie 43
2 T Jones 44
3 R Hodgen 74
4 A Martin 94
5 J MacGillivray 97
6 S Drake 106
7 R Lochhead 108
8 P Senn 110
9 K Drake 115
10 F Collier 120
11 P Millar 151
12 T Kitson 154
13 B Badenhuizen 161
14 C Young 163
15 D Garner 164
16 J Harth 170
OPEN B FLEET
Position Skipper Total
1 S Hynch 60
2 J MacGillivray 62
3 D Moore 78
4 R Waters 81
5 I Balesmith 87
6 W Shiel 88
7 J Theron 92
8 A Baxter 96
9 T Bailes 102
10 C Hills 102

*Results based on combined club results up till end Nov 2016

Summer Series (S) 8 November 2015

FINAL RESULTS

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser Laser 11 T Jones 1091 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Laser Laser 160091 R Lochhead 1091 3.0 2.0 2.0 7.0 7.0
3rd Laser Laser Radial 160087 S Drake 1135 5.0 4.0 4.0 13.0 13.0
4th Laser Laser 8 K Drake 1091 6.0 5.0 3.0 14.0 14.0
5th Laser Laser No Name F Collier 1091 4.0 3.0 9.0 DNC 16.0 16.0
6th Laser Laser 165610 C Benadie 1091 7.0 6.0 5.0 18.0 18.0
7th Laser Laser 183456 T Kitson 1091 1.0 9.0 DNF 9.0 DNC 19.0 19.0
8th Laser Laser Radial 93281 P Millar 1135 8.0 9.0 DNC 9.0 DNC 26.0 26.0

 

Finn Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Finn Finn 540 R Hodgen 1042 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Finn Finn 304 A Martin 1069 3.0 3.0 2.0 8.0 8.0
3rd Finn Finn 13 P Senn 1069 2.0 2.0 5.0 DNC 9.0 9.0
4th Finn Finn 485 D Garner 1069 5.0 DNC 4.0 5.0 DNC 14.0 14.0

 

Open A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Open A Sprog 889 C Young L Young 1120 2.0 DNC 1.0 2.0 DNC 5.0 5.0

 

Tera Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera Tera Sport 1809 J McGillivray 1457 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0
2nd Tera Tera Sport 1413 I Balesmith 1457 2.0 4.0 2.0 8.0 8.0
3rd Tera Tera Sport 1432 D Moore 1457 4.0 2.0 5.0 DNC 11.0 11.0
4th Tera Tera Sport 1418 W Shiel 1457 3.0 3.0 5.0 DNC 11.0 11.0

 

Open B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Open B Gypsy 272 R Waters R Waters 1245 1.0 1.0 2.0 DNC 4.0 4.0

 

COMBINED RESULTS

Open A Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Open A Laser 11 T Jones 1091 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Open A Laser 160091 R Lochhead 1091 4.0 2.0 2.0 8.0 8.0
3rd Open A Finn 540 R Hodgen 1042 3.0 4.0 3.0 10.0 10.0
4th Open A Finn 304 A Martin 1069 6.0 6.0 6.0 18.0 18.0
5th Open A Laser Radial 160087 S Drake 1135 8.0 7.0 5.0 20.0 20.0
6th Open A Laser 8 K Drake 1091 9.0 8.0 4.0 21.0 21.0
7th Open A Laser No Name F Collier 1091 7.0 3.0 14.0 DNC 24.0 24.0
8th Open A Finn 13 P Senn 1069 5.0 5.0 14.0 DNC 24.0 24.0
9th Open A Laser 165610 C Benadie 1091 10.0 9.0 7.0 26.0 26.0
10th Open A Laser 183456 T Kitson 1091 1.0 14.0 DNF 14.0 DNC 29.0 29.0
11th Open A Sprog 889 C Young L Young 1120 14.0 DNC 10.0 14.0 DNC 38.0 38.0
12th Open A Finn 485 D Garner 1069 14.0 DNC 11.0 14.0 DNC 39.0 39.0
12th Open A Laser Radial 93281 P Millar 1135 11.0 14.0 DNC 14.0 DNC 39.0 39.0

 

Open B Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Open B Tera Sport 1809 J McGillivray 1457 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
2nd Open B Gypsy 272 R Waters R Waters 1245 1.0 1.0 6.0 DNC 8.0 8.0
3rd Open B Tera Sport 1413 I Balesmith 1457 3.0 5.0 2.0 10.0 10.0
4th Open B Tera Sport 1432 D Moore 1457 5.0 3.0 6.0 DNC 14.0 14.0
5th Open B Tera Sport 1418 W Shiel 1457 4.0 4.0 6.0 DNC 14.0 14.0

 

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com

Bailey Southwell (P) 11 October 2015

FINAL RESULTS

Junior Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName Start Time Finish Time Elapsed Time Pos
Junior Tera Sport 1533 C Hills 14:30 15:53:11 1:23:11 1.0
Junior Tera Sport 1809 J McGillvray 14:30 16:03:55 1:33:55 2.0
Junior Tera Sport 1413 M Jones 14:30 16:07:07 1:37:07 3.0

 

Senior Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Ratings: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Fleet Class SailNo HelmName Start Time Finish Time Elapsed Time Pos
Senior Laser 191080 A Butler 14:35 15:55:45 1:38:26 1.0
Senior Laser 160091 R Lockhead 14:35 15:56:02 1:10:34 2.0
Senior Laser Radial 160087 S Drake 14:30 16:00:01 1:16:42 3.0
Senior Sonnet 521 J McGillvray 14:35 16:02:51 1:12:18 4.0
Senior Finn 300 W Pierce-Jones 14:30 16:02:54 1:32:54 5.0
Senior Sonnet 566 S Arnold 14:35 16:03:09 1:28:09 6.0
Senior Laser 8 K Drake 14:35 16:05:09 1:17:51 7.0
Senior Sonnet 559 T Jones 14:35 16:07:20 1:11:45 8.0
Senior Finn 540 R Hodgen 14:50 16:13:25 1:16:38 9.0
Senior Laser 160123 C Hills 14:50 16:14:29 1:24:29 10.0
Senior Gypsy 272 R Waters 14:30 16:15:01 1:45:01 11.0
Senior Finn 13 P Senn 14:50 16:15:34 1:07:56 12.0
Senior Laser No Name F Collier 14:50 16:17:30 1:03:16 13.0
Senior Gypsy 184 W Fraser 14:30 16:20:43 1:41:20 14.0

 

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com