Monthly Archives: February 2019

Special Trophy 1 (S) — 6 January & 17 February 2019

FINAL RESULTS

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Open Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 (5.0) 2.0 2.0 2.0 11.0 6.0
2nd Laser Open Laser 160123 Charles Young 1098 (13.0 DNC) 13.0 DNC 1.0 1.0 28.0 15.0
2nd Laser Open Laser 214128 Pierre Goosen 1098 1.0 1.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 28.0 15.0
4th Laser Open Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 2.0 3.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 31.0 18.0
5th Laser Open Laser No Name Brand John Mc Gillivray 1098 3.0 6.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 35.0 22.0
6th Laser Open Laser No Name Brand Frank Collier 1098 6.0 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 36.0 23.0
7th Laser Open Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 7.0 5.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 38.0 25.0
8th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 (13.0 DNF) 13.0 DNC 3.0 13.0 DNF 42.0 29.0
9th Laser Open Laser No Name Brand Peter Rist 1098 4.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 43.0 30.0
10th Laser Open Laser 6 Benno Badenhuizen 1098 8.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 47.0 34.0
11th Laser Open Laser 160052 Luke Weddell L Huisman 1098 9.0 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 48.0 35.0
12th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 39.0

Open B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open B Open B Tera Pro 6 Adam Young 1364 (5.0 DNC) 5.0 DNC 1.0 2.0 13.0 8.0
2nd Open B Open B Tera Pro 417 Sam Wise 1364 (5.0 DNC) 5.0 DNC 3.0 1.0 14.0 9.0
3rd Open B Open B Peco ?? Sophie Hynch Various 1265 (5.0 DNC) 5.0 DNC 2.0 3.0 15.0 10.0
4th Open B Open B Tera Sport 1809 Daniel Pappas 1432 (5.0 DNF) 1.0 5.0 DNC 5.0 DNC 16.0 11.0

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open A Open Finn 540 Ralph Hodgen 1042 (2.0) 2.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd Open A Open Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones 1130 1.0 1.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 10.0 6.0
3rd Open A Open Finn 519 William Pierce-Jones 1066 3.0 (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 15.0 11.0

COMBINED RESULTS

Open Division

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Open Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 (6.0) 3.0 2.0 2.0 13.0 7.0
2nd Open A Open Finn 540 Ralph Hodgen 1042 7.0 (8.0) 4.0 3.0 22.0 14.0
3rd Open A Open Sonnet 559 Tim Jones Adam Jones 1130 1.0 1.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 34.0 18.0
3rd Laser Open Laser 160123 Charles Young 1098 (16.0 DNC) 16.0 DNC 1.0 1.0 34.0 18.0
5th Laser Open Laser 214128 Pierre Goosen 1098 2.0 2.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 36.0 20.0
6th Laser Open Laser Radial 165610 Charlie Hills 1142 3.0 4.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 39.0 23.0
7th Laser Open Laser No Name Brand John Mc Gillivray 1098 4.0 7.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 43.0 27.0
8th Laser Open Laser No Name Brand Frank Collier 1098 8.0 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 45.0 29.0
9th Laser Open Laser 4.7 11 Emma Lucas 1207 9.0 6.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 47.0 31.0
10th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 (16.0 DNF) 16.0 DNC 3.0 16.0 DNF 51.0 35.0
11th Laser Open Laser No Name Brand Peter Rist 1098 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 53.0 37.0
12th Open A Open Finn 519 William Pierce-Jones 1066 10.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 58.0 42.0
13th Laser Open Laser 6 Benno Badenhuizen 1098 11.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 59.0 43.0
14th Laser Open Laser 160052 Luke Weddell L Huisman 1098 12.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 60.0 44.0
15th Laser Open Laser 4 Ken Drake 1098 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 64.0 48.0

www.ryc.co.za

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com

Spring Series (H) 10 February 2019

FINAL RESULT

Finn Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Finn A Finn 504 Ralph Hodgen 1070 2.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Finn A Finn 13 Warren Horne 1135 1.0 2.0 2.0 5.0 5.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1125 3.0 1.0 3.0 7.0 7.0
2nd Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1100 1.0 6.0 DNS 1.0 8.0 8.0
3rd Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1140 5.0 3.0 2.0 10.0 10.0
4th Laser A Laser No Name Brand Peter Rist 1125 4.0 2.0 4.0 10.0 10.0
5th Laser A Laser 4.7 180856 Pam Millar 1280 2.0 4.0 6.0 DNS 12.0 12.0

Tera Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Tera B Tera Pro 417 Sam Dickinson 1364 1.0 1.0 1.0 3.0 3.0

 

COMBINED RESULT

A Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1125 4.0 1.0 3.0 8.0 8.0
2nd Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1100 1.0 8.0 DNS 1.0 10.0 10.0
3rd Laser A Laser Radial 165610 Charlie Hills 1140 6.0 3.0 2.0 11.0 11.0
4th Laser A Laser No Name Brand Peter Rist 1125 5.0 2.0 4.0 11.0 11.0
5th Finn A Finn 13 Warren Horne 1135 2.0 6.0 6.0 14.0 14.0
6th Laser A Laser 4.7 180856 Pam Millar 1280 3.0 5.0 8.0 DNS 16.0 16.0
7th Finn A Finn 504 Ralph Hodgen 1070 7.0 4.0 5.0 16.0 16.0

Class Champs (S) 3 February & 3 March 2019

Preliminary Results

Finn Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Finn A Finn 504 Raulph Hodgen 1042 2.0 DNC 2.0 DNC 4.0 4.0

Open B Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open B B Tera Pro 417 Sam Wise 1364 1.0 2.0 DNC 3.0 3.0

Laser Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Laser A Laser Radial 11 Tim Jones 1142 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 2.0 5.0 DNF 7.0 7.0
4th Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1098 5.0 DNF 5.0 DNC 10.0 10.0

Open A Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open A A Sonnet 569 Colin Benadie Lauren Hynch 1130 1.0 1.0 2.0 2.0

Combined Results

A Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Division Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st Open A A Sonnet 569 Colin Benadie Lauren Hynch 1130 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Laser A Laser 4.7 05 Luke Weddell 1207 1.0 3.0 4.0 4.0
3rd Laser A Laser Radial 11 Tim Jones 1142 4.0 1.0 5.0 5.0
4th Laser A Laser 191056 Matt van Rensburg 1098 3.0 7.0 DNF 10.0 10.0
5th Finn A Finn 504 Raulph Hodgen 1042 7.0 DNC 7.0 DNC 14.0 14.0
5th Laser A Laser 144414 Jordan van Zyl 1098 7.0 DNF 7.0 DNC 14.0 14.0