Monthly Archives: April 2015

News 9/04/2015

Hello to you all.

Hope you all had a great Easter, although the weather wasn’t very pleasant, glad there was no sailing on Sunday.

Would like to congratulate the winners of the Autumn series, in the Laser class Sherri Drake hotly pursued by Dad Ken. Finn class Andrew Martin, Sonnet class Tim & Brigitte Jones and last but not least the Open B class Meghan Jones with Jamie in second place. Go girl power.

This Sunday we will be sailing races 3 & 4 of Special Trophy II series with the first start not before 11-00, at the moment it looks like being a great day for sailing on the river so see you then.

The season is drawing to an end and we only have three more Sundays to sail so hope you will all come to make use of the river which is quite full after all the rain !!!!
Cheers for now
Fairweather Pam

NEWS 1/04/2015

Hello to you all

Some good racing was had on Sunday for races 3 & 4 of the Autumn Series, although Frank has still not got the measure of Ralph yet. It would appear that everybody enjoyed the shorter courses. There were a few sailors that borrowed boats which made for interesting sailing. With my view from near the back it was great to watch Ken suddenly try and sail a bit harder when he found Sherri was on his tail. But I think the best was when the Arnold’s (with the help of a coach boat—– I would fire them if I was you) decided to stop for tea or were they looking for the Easter Bunny on their own quite large island of water hyacinth after much (#@$$#) they managed to free themselves and finished the race

I think we would all like to Congratulate Justin on being awarded his full colours for sailing from Grey High, well done Justin !!!!

On Sunday 12 April we will be sailing Special Trophy II  races 3 & 4 with a not before 11-00 start.

All remains is to wish you all a Happy Easter and for those travelling safe journey and see you back on the river.

Chers

Fairweather Pam

Autumn Trophy Series (H) 15 and 29 March 2015

Final Results

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Laser Laser Radial 160087 S Drake 1220 1.0 1.0 (5.0) 2.0 9.0 4.0
2nd Laser Laser 8 K Drake 1150 2.0 3.0 2.0 (4.0) 11.0 7.0
3rd Laser Laser Radial 93265 P Millar 1238 (8.0 DNC) 8.0 DNC 3.0 3.0 22.0 14.0
4th Laser Laser No Name Brand F Collier 1110 (8.0 DNC) 8.0 DNC 1.0 6.0 23.0 15.0
4th Laser Laser 160078 J McGillivray 1160 (8.0 DNC) 8.0 DNC 6.0 1.0 23.0 15.0
6th Laser Laser 160123 J Wise 1180 (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 5.0 25.0 17.0
7th Laser Laser 4.7 191056 P Butler 1175 (8.0 DNS) 2.0 8.0 DNC 8.0 DNC 26.0 18.0

 

Open B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open B Tera Sport 1432 M Jones 1650 (6.0 DNC) 6.0 DNC 1.0 1.0 14.0 8.0
2nd Open B Tera Sport 1413 J McGillivray 1550 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 2.0 16.0 10.0
3rd Open B Gypsy 272 R Waters R Waters 1277 (6.0 DNC) 6.0 DNC 3.0 3.0 18.0 12.0
4th Open B Gypsy 184 A Young Young jnr 1245 1.0 (6.0 DNS) 6.0 DNC 6.0 DNC 19.0 13.0
5th Open B Laser Radial 99773 C Martin 1110 2.0 (6.0 DNF) 6.0 DNC 6.0 DNC 20.0 14.0

 

Finn Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Finn Finn 304 A Martin 1150 2.0 (4.0 DNF) 1.0 1.0 8.0 4.0
1st Finn Finn 540 R Hodgen 1100 1.0 1.0 (2.0) 2.0 6.0 4.0
3rd Finn Finn 47 W Pierce Jones 1210 (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 3.0 14.0 10.0

 

Sonnet Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Sonnet Sonnet 559 T Jones B Jones 1150 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
2nd Sonnet Sonnet 18 J Harth 1220 (2.0) 2.0 2.0 2.0 8.0 6.0
3rd Sonnet Sonnet 566 S Arnold D Arnold 1150 (4.0 DNC) 4.0 DNC 3.0 3.0 14.0 10.0

Final Results – Combined A Fleet

Open A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Ratings: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Open A Sonnet 559 T Jones B Jones 1150 1.0 1.0 (2.0) 2.0 6.0 4.0
2nd Open A Laser Radial 160087 S Drake 1220 4.0 3.0 (8.0) 3.0 18.0 10.0
3rd Open A Sonnet 18 J Harth 1220 2.0 2.0 (11.0) 7.0 22.0 11.0
4th Open A Finn 304 A Martin 1150 6.0 (14.0 DNF) 1.0 5.0 26.0 12.0
5th Open A Finn 540 R Hodgen 1100 3.0 (6.0) 3.0 6.0 18.0 12.0
6th Open A Laser 8 K Drake 1150 5.0 5.0 5.0 (8.0) 23.0 15.0
7th Open A Laser 160078 J McGillivray 1160 (14.0 DNC) 14.0 DNC 9.0 1.0 38.0 24.0
8th Open A Laser Radial 93265 P Millar 1238 (14.0 DNC) 14.0 DNC 6.0 4.0 38.0 24.0
9th Open A Laser No Name Brand F Collier 1110 (14.0 DNC) 14.0 DNC 4.0 11.0 43.0 29.0
10th Open A Laser 160123 J Wise 1180 (14.0 DNC) 14.0 DNC 7.0 9.0 44.0 30.0
11th Open A Laser 4.7 191056 P Butler 1175 (14.0 DNS) 4.0 14.0 DNC 14.0 DNC 46.0 32.0
12th Open A Finn 47 W Pierce Jones 1210 (14.0 DNC) 14.0 DNC 10.0 12.0 50.0 36.0
12th Open A Sonnet 566 S Arnold D Arnold 1150 (14.0 DNC) 14.0 DNC 12.0 10.0 50.0 36.0

Sailwave Scoring Software 2.02 build 6
www.sailwave.com